Windows Sorun Giderme

En son ne zaman windows sorunu yaşadınız? Bir internet bağlantısı, uygulamalar çöküyor ve sistem donmaları çoğu Windows kullanıcısı için yabancı deneyimler değil. Ama bunlar ortaya çıktığında, Windows bu sorunları için sizi suçlayacaktır.

Gerçek şu ki, Windows işletim sistemi (OS) bu sorunların çoğundan gerçekten sorumlu değildir. Çoğu zaman, yeni bir donanım parçası, buggy yazılımı veya hatta kullanıcı ihmali, Windows’un değil. Windows bilginizi geliştirmek ve temel sorun giderme işlemlerini öğrenmek isterseniz, bu sorunların neden oluştuğunu ve neleri işaret ettiklerini görmek için okumaya devam edin.

Blue Screens (Mavi Ekran) Hataları

Herkes mavi ekranının (BSOD) ne olduğunu bilir. Mavi ekranın ne anlama geldiğini biliyor musun? BSOD dediğimiz bir işletim sistemi hatasıdır . Bu, Windows’un işlem yapamayacağı bir sorunla karşılaştığı ve sisteme zarar vermemek için kapatılması gerektiği anlamına gelir . Sadece bundan, mavi ekranların her zaman Windows’un hatası olmadığı açıktır.

Bazen bu durum, Windows donanım değişiklikleri nedeniyle çökmesine daha duyarlı hale getiren çekirdek değişikliklerde olduğu bir durumdur . Ancak genellikle, sorunu yeni bir donanım parçasına veya arızalı dahili bileşene kadar indirgeyebiliriz.

Mavi bir ekran gördüğünüzde, bilgisayarınızı hemen yeniden başlatmayın. Hata kodunu arayın: Bu, soruna neden olan şey hakkında size önemli bilgiler verecektir. Google bu özel sorun hakkında daha fazla bilgi verecektir. Mavi ekranları gerçeğinden sonra analiz etmek için BlueScreenView aracını da kullanabilirsiniz.

Bu durumda, Windows, uykudan uyanma sorunları yaşadığında veya sanal makinelerle ilgili bir sorunla karşılaştığında bu belirli hatanın oluştuğunu söyleyebiliriz. Daha sonra Windows 10 uyku modu sorunlarını düzeltmeye ve / veya ilk kez doğru çalışmayan sanal makineleri yeniden yükleyebilirsiniz.

Bir başka önemli not, izole mavi ekranın genellikle büyük bir anlaşma olmamasıdır. Bazen, Windows bir daha asla çıkmayan küçük bir hataya girer. Düzenli olarak meydana gelmedikçe, bu hataların giderilmesi konusunda endişelenmemelisiniz.

Bazı düşüncenin kafa karıştırıcı bir hatayı eyleme dönüştürülebilir hale nasıl getirdiğini görün? Bu sorun giderme teorisi ve sadece BSOD’lerden daha fazlası için geçerlidir. Bu fikirleri karşılaştığınızda da uygulayabilirsiniz.

2. Güvenli Mod

Güvenli Mod, Windows’un kısıtlanmış bir ortama önyükleme yapması diyebiliriz, böylece daha iyi bir şekilde sorunu giderebilirsiniz.

Normal PC başlatılırken, Windows grafik kartınız , sesiniz ve işletim sisteminin tüm fantastik efektleri için sürücüleri yükler . Bunlar kesinlikle hoş özelliklere sahip olsa da, Windows işleyişi için hayati önem taşımazlar.

 Böylece, Güvenli Modda, ekran çözünürlüğünüz 640 x 480’e düşer, sesi devreden çıkarır, başlangıç ​​programlarını çalıştırmaz ve hayati olmayan cihazları (klavye ve fareniz hala çalışır) keser. Bu, birkaç sorun giderme işlevi için kullanışlı geliyor:
  • Grafik kartı sürücüleriniz çalışmıyorsa ve normal önyüklemede hiçbir şey göremiyorsanız, sürücüleri kaldırmak ve bunları yeni yüklemeyi denemek için Güvenli Mod’un temel ekranını kullanabilirsiniz .
  • Başlangıçta çalışan bir hileli programınız olduğunda, Güvenli Mod, önce Windows’u Windows’a sokmadan kaldırmanızı sağlar.
  • Yakın zamanda bir yazıcı gibi, yazıcı gibi bir parça eklediyseniz, Windows’un çökmesine neden oluyorsa, yazıcıyı, Güvenli Mod’dayken, kaza hakkında endişelenmeden kaldırabilirsiniz.
  • Aksi halde önyükleme yapmayacak bir bilgisayardan dosyaları kurtarmak için Güvenli Mod’u kullanabilirsiniz.

3. İnternet Bağlantısı Sorunları

Şimdiye kadar tartışılan diğer öğeler gibi, ağ sorunları Windows’un hatası değildir. Genellikle internet servis sağlayıcınızın (ISS) sorunlarından veya yönlendirici kapatmasından kaynaklanır. Windows yönlendiriciye doğru şekilde bağlandığından emin olmadığınızda yönlendirici ayarlarınızı teşhis etmeye çalışmak zaman kaybıdır . Akıllı telefonunuzla internete bağlanamıyorsanız, bu sadece PC’nizde ki bir sorun değildir.

Bu durumda, yönlendiricinizin canlı olup olmadığını kontrol etmeye devam edersiniz . Düzgün çalıştığını doğruladıysanız, bölgenizde kesinti olup olmadığını görmek için ISS’nize (Servis Sağlayıcınıza) bir çağrı yapabilirsiniz. Gördüğünüz gibi, zincire doğru ilerlemek, tam olarak ne yapamayacağını doğrulamanızı sağlar. Bir bağlantının nerede takıldığını teşhis etmek için bir ağ mühendis olmanız gerekmiyor.

4. Donanım Hataları

Bilgisayarınızı oluşturan bileşenleri göremediğiniz halde, biraz bilgi ile hangilerinin kötü gittiğini anlayabilirsiniz. Çoğu zaman, RAM’in başarısız olması , mavi ekranların daha önce tartışılmasına neden olur. Hala mekanik bir sabit disk kullanıyorsanız (hareketli parçalara sahip), bir tıklama sesi yakında başarısız olma olasılığının olduğunu gösterir . Tabii ki, donanım sorunları Windows hatası değil – bir makinedeki bileşenler işletim sisteminden bağımsız olarak başarısız olabilir.

Bilgisayarınız da önyükleme yapmayacağı zaman burada biraz bilgelik uygulayabilirsiniz. Örneğin, bilgisayarınızın açtığı bir durumu düşünün, ancak Windows’a önyükleme yapmayın. Eğer BIOS’unuz size herhangi bir işletim sistemi algılanmadığını bildirirse, bilgisayar Windows’a erişemediğinde, bunun nedeni sabit sürücünüzdeki windows dosyalarının bozulması yada hard disk’inizin bozulmuş olmasıdır.

Diğer belirtiler, bileşenlerle benzer sorunları gösterebilir. Dizüstü bilgisayar ekranınızda aniden hiçbir şey göremezseniz, ancak harici bir monitöre takmak iyi çalışırsa, gevşek bir menteşe veya ölen ekranınız olabilir. Ancak, bilgisayarınızı açmaya ve harici bir monitör tanımamayan boş bir ekran yakalamaya çalışırsanız, ölü bir ana kartınız olabilir . Ne gördüğünü ve kanıtladığını düşün. BIOS’u görüyorsanız, anakartınız ölmemiştir.

Başka bir örnek: Windows doğru zamanı unutuyor ise bu aslında Windows ile ilgili bir sorun değil. Bilgisayarınız kapalıyken bile zamanın kaydını tutan ana kartınızın üzerinde CMOS pilin bittiğinde, her açılışta saat varsayılan değere sıfırlanır. Bu, düzeltilmemişse web sitesi sertifikası hatalarına yol açabilir .

5. Kötü amaçlı yazılım

Windows, diğer işletim sistemlerinden daha kötü amaçlı yazılımlara karşı daha duyarlı olsa da, kötü amaçlı yazılımın sisteminiz üzerindeki etkilerinden sorumlu olmamalıdır. Sonuçta, Windows 10 her zamankinden daha fazla güvenlik özellikleri ile dolu.

Hileli yazılımla karşılaşırsanız, nasıl kaldırılacağını bilmeniz gerekir. Garip pop-up’lar , son derece yavaş performans ve tarayıcınızda görünen araç çubukları ve diğer çöpler , kötü amaçlı yazılım bulaşma belirtileridir. Eğer bilgisayarınıza bulaşmış ise Kötü amaçlı yazılımları ayıklamak için Malwarebytes ile bir tarama çalıştırın ve bulması için ona şans dileyin.

Genel Sorun Giderme Önerileri

Windows’un genellikle suçu üstlendiği beş büyük sorunu, bunların gerçek nedenlerini ve bunları düzeltmeye yönelik ipuçlarını belirttik. Bu konuyla ilgili tavsiyemizi tamamlamak için birkaç ipucu.

Yeniden Başlatmayı Unutma!

Düzinelerce kez duydunuz, biliyoruz ancak sorun gidermeye başladığınızda PC’nizi yeniden başlatması gerektiğini hatırlamak önemlidir . Basit bir yeniden başlatma sonrasında birçok sorun ortadan kalkacaktır . Yeniden başlatmadan çok fazla sorun giderme işlemi daha karmaşık olsa da, her zaman denemeye değer.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Hakkında

mimforevaÖlümüne Atatürkçü, sıkı bir oyuncu, bilgi sistemleri elemanı, 87 doğumlu, hayat dolu, araştırmacı, biraz göbekli iyi bir adam.

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. […] Hatarın çözümleriyle ilgili makalemiz için […]

Yorum Yazın