Telefonunuzun Pili Daha Uzun Gitsin !

Eğer işlemci mobil cihazınızın beyni ise, o zaman pil kalbi. Kalbiniz gibi, onu sağlıklı tutmak için atabileceğiniz adımlar var. Sizler için derlediğimiz bazı profesyonel ipuçları.

Suçluları Tanımla

Yapmanız gereken ilk şey, pilinizi nasıl kullandığınızı ve hangi uygulamaların ve etkinliklerin en çok meyve suyu içtiğini öğrenmek. Hem iOS hem de Android, pilinizi herhangi bir zamanda boşa harcayan şeyin basit bir dökümünü sağlar. Bunu nasıl bulacağınız aşağıda açıklanmıştır:

iOS: Ayarlar> Genel> Kullanım> Pil Kullanımı bölümüne gidin . Oradan, tüm suçluları tanımlayabilir ve pil koruma çabalarınıza nasıl odaklanacağınızı düşünmeye başlayabilirsiniz.

Android: Bataryanızı boşaltan benzer uygulamalar ve işlevler listesini ortaya çıkarmak için Ayarlar> Pil bölümüne gidin.

Ayarlarınızı Yönetin

 

Pilinizi korumak ve ömrünü uzatmak için çeşitli yollar vardır.

 

1. Ekran Parlaklığı

iOS: Git Kontrol Merkezi ve sola kaydırma çubuğunu sürükleyin. Otomatik Parlaklık için, Ayarlar> Ekran ve Parlaklık seçeneğine gidin ve Otomatik Parlaklığı değiştirin .

Android: Android 4.0+ sürümünde, bildirim gölgesi hızlı menüsünde bir parlaklık kaydırıcısı bulabilirsiniz. 4.0 ila 4.4.4’te, kaydırıcı bir Otomatik geçişle eşlenir; 5.0+ sürümünde, Ayarlar> Ekran’a gitmeli ve Uyarlamalı parlaklığı değiştirmelisiniz.

2. Animasyonları Kapat (iOS)

IOS 7’de Apple, kullanıcı arayüzüne bir dolu yeni animasyon ekledi. Bunlar, uygulamaları değiştirdiğinizde meydana gelen yakınlaştırma efektlerini ve telefonu taşırken arka plan resminizin paralaks etkisini içerir. Oldukça şirinler, fakat onlar da tüm CPU çekirdeğini yiyorlar ve pilinize zarar veriyorlar.

Pencere animasyonları olmadan yaşayabiliyorsanız, bu özellikleri devre dışı bırakarak pil tasarrufu yapabilirsiniz.

iOS 7+: Git Ayarlar> Genel> Erişilebilirlik> Hareket azaltın ve ayarı açın.

 3. Konum Servisleri (GPS)

GPS ciddi bir batarya tüketicisidir. Google Haritalar’ı uzun bir süre boyunca telefonunuzu şarj etmenin bir yolu olmadan kullanmak zorunda kaldığınızda, ne kadar hızlı bir şekilde bittiğini görebilirsiniz. Diğer uygulamalar da sıklıkla gereksiz yere GPS’e girer.

Bir uygulamanın konumunuzu bilmesi için bir neden yoksa, bu pil tüketen özelliği kapatın!

iOS: gidin Ayarlar> Gizlilik> Konum Servisleri .

Android: gidin Ayarlar> Genel> Konum .

4. Uygulamaları El İle Güncelleme

Çoğu akıllı telefon, kullanıma sunulduğunda uygulama güncellemelerini otomatik olarak indirme seçeneği içerir. Sürekli olarak pilinizin bittiğini görüyorsanız, otomatik uygulama güncellemelerini kapatın ve yeni sürümleri manuel olarak indirin (tercihen WiFi üzerinden).

iOS: Git > iTunes ve App Store Ayarlar . Buradan, Güncellemeler, Müzik, Uygulamalar ve Kitaplar için otomatik indirmeler arasında geçiş yapabilirsiniz. Oradayken, bu indirmelerden herhangi birini yapmak için hücresel veri kullanmadığınızdan emin olmak için “Hücresel Verileri Kullan” seçeneğine bakın.

Android: Git Mağaza> Ayarlar> Otomatik güncelleme Play uygulamaları ve kapalı otomatik güncellemeyi açmak veya sadece WiFi üzerinden güncellemek için ayarlayın.

5. Arka Plan Verilerini Devre Dışı Bırak

Bir çok uygulama, onları kullanmadığınız sırada çalışmaya devam eder ve arka planda veri emer. Bu özellikle e-posta ve sosyal medya uygulamaları için geçerlidir. Pil kullanımını minimumda tutmak için, arka plan verilerini tamamen kapatabilir ve uygulamalarınıza manuel olarak erişerek bilgileri güncelleyebilir veya hangi uygulamaların arka plan verilerini kullanmasına izin verilebileceğini özelleştirebilirsiniz.

iOS: gidin Ayarlar> Genel> Arka Plan Uygulama Yenileme .

Android: gidin Ayarlar> Veri Kullanımı.

6. Otomatik Bildirimleri Kapatma

Her push bildirimi aldığınızda, ekranınız yanar ve piliniz azalır. (Ayarlarınıza bağlı olarak, telefonunuz ayrıca çalınabilir veya titreşebilir, pil ömrünü daha fazla işleyebilir.)

Push bildirimlerini Twitter ve mesajlaşma gibi en çok istenen uygulamalarla sınırlandırarak, daha az ya da daha çok, amaçlanan şekilde çalışmasına bağlı olarak, pil tasarrufu sağlayabilirsiniz.

iOS: gidin Ayarlar> Bildirimler ve hangi uygulamaların dahil edileceğini seçin.

Android: Ayarlar> Ses ve bildirim (veya Android 5.0+ sürümünde “Ses”)> Uygulama bildirimleri bölümüne gidin .

7. AirDrop’u kapatın (iOS)

AirDrop, diğer yakındaki iPhone kullanıcılarıyla (Bluetooth üzerinden) dosya paylaşmanıza olanak veren bir iOS özelliğidir. Ama kullanmıyorsan, açık kalmasına gerek yoktur.

iOS: Git Kontrol Merkezi> havadan yardım butonu . Buradan AirDrop’u kapatabilir veya cihazınızı belirli bir ağdaki “Yalnızca Kişiler” veya “Herkes” olarak keşfedebilirsiniz.

8. Titreşimi Kapatmak

Telefonunuzu titreşime almak, aslında bir zil sesinden daha fazla pil tüketiyor. Mesaj yazarken bu sinir bozucu klavye tıklamalarındaki titreşime ihtiyacınız yok ise kapatabilirsiniz.

iOS: Titreşim ayarlarınızı yapmak için Ayarlar> Sesler’e gidin . Oradayken, Klavye Tıklamaları’nı kapatmak için aşağı kaydırın .

Android: Android 4.0 ila 4.4.4’te, telefonun titremesini hissedene kadar Sesi Kısma tuşuna basın, ardından tüm bildirimleri susturmak için bir kez daha vurun. Android 5.0+ sürümünde, telefonu titreşecek şekilde ayarlamak için aynı prosedürü kullanabilir, ardından tüm bildirimleri (titreşim dahil) veya Öncelikli olarak yalnızca belirli bir bildirim grubunun geçmesine izin vermek için Yok’a dokunun .

 

9. WiFi / Hücresel / Bluetooth Devre Dışı Bırakma

Telefonunuzda çok sayıda bağlantı var ve hepsi de pil tüketiyor. Web’i kullanmıyor ve sık sık e-posta güncellemelerine ihtiyacınız yoksa, hücresel verilerinizi devre dışı bırakabilirsiniz. WiFi ile aynı şey. Kullanmıyorken Bluetooth bağlantısını kapatmak için iyi bir alışkanlıktır.

Sadece bir batarya ömrünün kalması ve bunu kaydetmek için çaresiz olmanız durumunda, telefonunuzu Uçak moduna getirebilirsiniz. Bu, telefonunuzu% 100 çevrimdışı bir el bilgisayarı haline getirir.

Son olarak, sinyal gücüne dikkat edin. Telefonunuz bir WiFi veya hücresel veri sinyalini sürdürmeye çalışırken pili boşaltır ve sinyal zayıf olduğunda daha fazla pil harcar.

iOS: Ayarlar’a gidin ve en üstte WiFi, Bluetooth, Hücresel ve Uçak Modu için bağlantı seçeneklerinizi bulacaksınız. WiFi, Bluetooth ve Uçak modunu değiştirmek için Kontrol Merkezi’ni de açabilirsiniz .

Android: Git Ayarlar sonra ve WiFi , Bluetooth veya Veri Kullanımı . Bu ayarlara (ve uçak modu) bildirim gölgesi hızlı ayarları menüsünden de erişebilirsiniz.

 

10. Pil Tasarrufu Modu

En yeni amiral gemisi Android telefonlar ( Samsung Galaxy ve Google Nexus serisi gibi), yukarıda ayrıntıları verilen ayarların çoğunu otomatik olarak uygulayarak pilinizin ömrünü uzatabilecek pil tasarrufu modlarını içerir. Pilinizin yoğun bakımda olduğu zaman yaşam desteği gibi düşünün.

Android: Android 4.0 ila 4.4.4’de Ayarlar> Pil bölümüne gidin ve Pil Tasarrufu geçişine basın. Android 5.0+ sürümünde Ayarlar> Pil> Menü> Pil tasarrufu’na gidin .

iOS: iOS 9 ve daha yeni sürümde Ayarlar> Pil bölümüne gidin ve Düşük Güç Modu’nu değiştirin .

 
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Hakkında

mimforevaÖlümüne Atatürkçü, sıkı bir oyuncu, bilgi sistemleri elemanı, 87 doğumlu, hayat dolu, araştırmacı, biraz göbekli iyi bir adam.

Yorum Yazın