Google’ın Yeni Oyuncakları – Savaş Robotları

Google ve Oyuncakları

 

Google arama motoru bildiğiniz üzere dünya üzerinde ki yeri yadırganamaz hiç bir şey yapmasanız bile günde 5-10 kere girdiğiniz dünya devi Google bünyesine satın aldığı firmalar ile savaşın karlı alanında da saf tutmaya başlıyor. Kullanıcılara ücretsiz hizmet veren Google karşılığında siz kullanıcıların bilgilerini kaydediyor telefonlarınızın konum bilgilerinden tutun yaptıklarınıza kadar her şeyi kaydediyor. Google, son aylarda parasal gücünü kullanarak robotik alanındaki en yüksek teknolojileri bünyesinde topluyor. Google’ın aldığı şirketlerden ikisi doğrudan ordu ile çalışırken; Google, satın aldığı firmaların ordu ile yaptığı işleri durdurmayacağını açıkladı.

Google’ın son dönemde satın aldığı robot firmaları:

Titan Aerospace: Titan Aerospace’in insansız hava araçları, üzerindeki güneş pilleriyle havada beş yıl kalabiliyor.

Boston Dynamics: Savaş robotları yapan firma, şimdiye kadar ABD ordusu için insana benzeyen, 28 hidrolik eklemli Atlas, büyük bir kediye benzeyen ve saatte 47km hızla koşabilen Cheetah ve 155 kilo taşıyabilen BigDog robotlarını yapmıştır.

Autofuss ve Bot&Dolly: Autofuss’ın tasarlayıp Bot&Dolly’nin ürettiği robotlar istenilen hareketleri benzerlerinden çok daha az hata ile yapabiliyor.

Holomni: Holomni şirketi, 360 derece hareket sağlayan hassas motorlarla kontrol edilen tekerlekler üretiyor.

Meka Robotics ve Redwood Robotics: Meka şirketinin ürettiği insansı robot kafaları ve Redwood şirketinin kolları, çevrelerine çok hızlı tepki veren bir sisteme sahipler.

Schaft: Endüstriyel robot kolları yapan firmanın en önemli buluşu yüksek kuvvetli motor teknolojisi. Firma, ABD ordusunun kuruluşu DARPA’nın 2014 robotik yarışmasında birinci oldu.

Industrial Perception Inc: IPI şirketinin uzmanlık alanı nesne tanıma ve derinlik algısı gibi görüntü işleme teknolojileridir.

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote
Kategori: İnternet, Teknoloji

Hakkında

Eren Küçük2002'den beri bilgisayar dünyası ile içli dışlıyım.Birçok kez site açtım bir kaç defa farklı online oyunlar kurdum.En çok ilgimi çeken şey PHP oldu.Son 3 senedir salt olarak PHP ile uğraşmaktayım.

Yorum Yazın