Flappy Bird neden kaldırıldı?

Flappy Bird büyük bir çıkışla dünyanın en fazla indirilen ve oynanan oyunu oldu. Ama daha sonra yapımcısı şok bir kararla Flappy Bird’i yayından kaldırdı. Peki yapımcısı büyük paralar kazanmasına Flappy Bird’ü neden yayın kaldırdı?

Flappy Bird’ü, insanların boş zamanlarında kafalarını dağıtması için geliştirdiğini söyleyen Nguyen, bu denli bağımlılık yapan bir oyungeliştirmek istemediğini, bunun kendisi için de kötü bir sürpriz olduğunu belirtti.
flappy-bird-neden-yayindan-kaldirildi-iste-flappy-bird-gercekleri-4066898
Oyunun uygulama mağazalarına kesinlikle geri dönmeyeceğinin altını çizen Vietnamlı geliştirici, oyundan hâlâ gelir sağladığını da reddetmiyor. Flappy Bird’den günlük 50 bin dolar kazanıp kazanmadığı sorulduğunda ise tam rakamı bilmediğini ancak yüksek bir meblağ olduğunu doğruladı.
29 yaşıdanki Nguyen, ailesinin, Flappy Bird’ü geliştirdiğini, hatta böyle bir oyunun var olduğunu bile bilmediklerini söyledi.
Nguyen, oyunu tamamen insani sebeplerden geri çektiğini belirtiyor. Üzerinde büyük bir medya ve hayran baskısı olduğunu ve bundan bunaldığını ekleyen Nguyen, Flappy Bird’ü takıntı derecesinde bağımlılık yaptığı için kaldırdığını açıkladı.
Dong Nguyen’in geliştirdiği daha birçok oyun var ve bunlardan Super Ball Juggling ve Shuriken Block, uygulama mağazalarında üst sıralarda yer alıyor. Nguyen, bu oyunların bağımlılık yapmadığını, ‘zararsız’ olduklarını belirtiyor ve ileride geliştireceği oyunlardan -Flappy Bird gibi- takıntı derecesinde bağımlılık yapan olursa, onları da kaldırmaktan çekinmeyeceğini belirtti.
Flappy Bird’ü uygulama mağazalarından geri çekmeden önce uyuyamadığını söyleyen Nguyen, “Artık vicdanım rahat” dedi ve tüm Flappy Bird hayranlarına teşekkür etti.
Nguyen’in söylediklerinin yanı sıra, Flappy Bird’ün Mario’ya benzerliği nedeniyle, Nintendo’nun Dong Nguyen’i dava etmeye hazırlandığı ve Vietnamlı geliştircinin oyunu bu nedenle geri çektiği dedikoduları da kulaktan kulağa yayılıyor.
Flappy Bird, uygulama mağazalarından kaldırıldığı için, resmi ve yüzde 100 güvenli bir şekilde indirilemiyor; Dong Nguyen de artık oyuna hiçbir destek sunmuyor. Ancak oyunu telefonuna daha önceden yükleyen mobil oyuncular ve üçüncü parti uygulama mağazalarından edinenler, oynamaya devam edebiliyorlar. Oyunun web tarayıcıları üzerinden oynanabilen klonları da her geçen gün artıyor…
Kaynak:Milliyet
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Etiketler:

Hakkında

mimforevaÖlümüne Atatürkçü, sıkı bir oyuncu, bilgi sistemleri elemanı, 87 doğumlu, hayat dolu, araştırmacı, biraz göbekli iyi bir adam.

Yorum Yazın