Dosya Şifreleme Nedir? Veri Şifreleme Nasıl Yapılır ?

Veri şifrelemenin , tüm dijital varlıklarınızı güvende tutmak için kullanabileceğiniz en iyi koruma yöntemlerinden biri olduğunu biliyorsunuzdur. Şifreleme işlemi, erişilebilir verileri şifrelenmiş bir bilgi parçasına dönüştürmek için anahtar ve algoritma kullanır . Şifrelenmiş verileri çözmek ve orijinal haline geri döndürmek için şifreleme algoritmasına ve kullanılan gizli anahtara erişilmesi gerekir.

Şifreleme, siber suçlulardan veya diğer çevrimiçi tehditlerden hassas bilgileri korumanıza yardımcı olur. Aynı zamanda, büyük miktarda veriyi arşivlemek veya İnternet üzerinden özel iletişimi sağlamak için kullanılabilecek bir yoldur.

Bu güvenlik ipuçları  , şifrelerinizi bir profesyonel gibi yönetmenize ve bunları hacklenemez yapmanıza yardımcı olacaktır;

  • Büyük ve küçük harfler ve sayılar gibi farklı karakter tipleri içeren ve 15 karakterden uzun olan benzersiz ve güçlü şifreler ayarlayın.
  • Ayrıca, hatırlanması veya tahmin edilmesi kolay olmayan ve birden fazla çevrimiçi hesap için kullanılmayan şifreler ayarlamanız gerekir.
  • Çevrimiçi güvenliğiniz için, şifrelerinizi metin dosyalarında veya tarayıcılarda saklamamalısınız.
  • Birden fazla hesap için asla aynı şifreyi kullanmayın.
  • Şifrelerinizi e-postalar, anlık mesajlar veya diğer çevrim içi platformlarda paylaşmayın.

Değerli verilerinizi güvende tutmak için kullanabileceğiniz en iyi ücretsiz şifreleme yazılım araçlarından bazılarını sizler için sıraladık;

1. LastPass

LastPass’in kullanımı kolaydır ve sizin için işleri basitleştirebilir. Mozilla Firefox ve Google Chrome gibi ana web tarayıcıları için uzantıları vardır. Ayrıca, hem Android hem de Apple için kullanılabilen mobil uygulamalarını da kullanabilirsiniz.

2. BitLocker

 

BitLocker,  sürücülerdeki verileri şifrelemek için AES (128 ve 256 bit) şifrelemesini kullanan en son Windows işletim sistemlerinde (Windows 10) yerleşik bir tam disk şifreleme aracıdır .

Gelişmiş Şifreleme Standardı  test edilmiş ve geliştirilmiştir ve şimdi nedeniyle güvenlik ve optimizasyon yüksek seviyesine dünyada en güvenlik sağlayıcıları tarafından kullanılır olmuştur.

Neden BitLocker’ı kullanmalısınız?

  • Kullanımı kolaydır ve zaten Windows işletim sisteminize entegre edilmiştir, bu yüzden başka bir şifreleme yazılımı eklemenize gerek yoktur;
  • Esas  olarak, sabit diskinizden veri ihlallerini ve veri sızmasını önlemek için kullanabileceğiniz ücretsiz bir veri şifreleme yazılımı aracıdır .
  • Tüm sürücünüzü şifreler, bu da kötü niyetli aktörlerin dizüstü bilgisayarınızı çalmasını ve sabit sürücüyü kaldırmasını ve dosyalarınızı okumasını imkansız kılar.
  • PC / dizüstü bilgisayarınızı kaybetmeniz veya çalınması durumunda da büyük bir şifreleme yazılımıdır.
  • BitLocker Sürücü Şifrelemesi etkinleştirildiğinde ve yeni dosyalar eklediğinizde, BitLocker bunları otomatik olarak şifreler.

3. VeraCrypt

Denemeyi tavsiye ettiğimiz bir başka şifreleme yazılımı, Windows 10 ve Linux işletim sistemleri için mevcut olan VeraCrypt’tir.  2014’te kullanıma sunulmuş olan TrueCrypt şifreleme yazılımıdır. Tıpkı BitLocker gibi, Gelişmiş Şifreleme Standardı’nı (AES) destekler ve diğer birimlerde şifrelenmiş birimleri gizleyebilir.

4. FileVault 2

Mac bilgisayarlarınızda verilerinizi şifrelemekle ilgileniyor musunuz? Apple’ın macOS ve Mac donanımı üzerindeki verileri şifreleme uygulaması olan bu ücretsiz şifreleme yazılımı aracını değerlendirmenizi öneririz. BitLocker ve VeraCrypt araçları gibi, FileVault 2  (FileVault tam disk şifreleme ), XTS-AES-128 şifrelemesini 256 bit anahtarla “başlangıç ​​diskinizdeki bilgilere yetkisiz erişimi engellemek için” kullanır.

5. DiskCryptor

Sistem bölümü ve hatta ISO görüntüleri dahil olmak üzere dahili ve harici sürücünüzü şifrelemek için kullanabileceğiniz başka bir Windows’a yönelik ücretsiz şifreleme yazılımıdır. Bu yazılım aracı AES, Twofish ve Serpent gibi çoklu şifreleme algoritmaları sağlar ve çalışma sistemi oldukça basittir: sürücünüzü seçin ve üzerinde bulunan verilerinizi korumak için “Şifrele” ye tıklayın. Dosya şifreleme yazılımı TrueCrypt aracına iyi bir alternatif olarak kullanılabilir ve bir bilgisayarın yeniden başlatılmasını gerektiren hızlı ve kolay bir yükleme prosedürüne sahiptir.

6. 7-Zip

Birçok kullanıcı tüm sabit diski şifreleme işlemi ile ilgilenmeyebilir , sadece verileri şifreleyip sıkıştırmanıza yaran ücretsiz bir programdır. Kullanıcı arayüzü basit olduğu için güçlü ve kolay bir kullanım vaad etmektedir. AES-256 şifrelemesine sahiptir.

7. AxCrypt

Tıpkı 7-Zip gibi, AxCrypt, esas olarak kullanıcıların sistemindeki temel dosyaları korumak için kullanılabilen, Windows için ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir şifreleme aracıdır. Düşük boyutlu bir araçtır (yaklaşık 1MB boyutundadır) ve basit bir sağ tıklama ile bir dosyayı, tüm bir klasörü veya bir dosya grubunu şifrelemek için etkilidir. Dosyalar belirli bir süre için şifrelenebilir ve bu dosya hedefe ulaştığında daha sonra otomatik olarak şifresini çözebilir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Hakkında

mimforevaÖlümüne Atatürkçü, sıkı bir oyuncu, bilgi sistemleri elemanı, 87 doğumlu, hayat dolu, araştırmacı, biraz göbekli iyi bir adam.

Yorum Yazın