Bu Robotu Diskoya Götür Seninle Dans Etsin

Dans edebilme yeteneğinin modern robotlarda eksik olduğunu düşünen biriyseniz, ETH Zürih Makine ve Proses Mühendisliği Bölümü sizi oldukça şaşırtacak. Ekip, müziği analiz etme ve kendi koreografisini oluşturma yeteneğine sahip bir robot – ANYmal denen dört bacaklı bir robot geliştirdi.

Robotun müziğin dakikadaki BPM vuruşlarını analiz etmesine, bu hızlara uymaya yönelik bir hareket oluşturmasına ve sonra da tasarlanan hareket hızının müziğin hızıyla eşleştiğinden emin olunması sonucunu bizlere gösterir. Robot, farklı şarkılar çalınırken hareketlerini değiştirebilme yeteneğine sahip (açık olsa da, bu “hareketlerin” çoğu, arka arkaya ve arkaya sallanmaktan ibarettir).

Söylemek istedikleri bu robotu bir diskoya getirirseniz, müziği anlayabilir, bir koreografi yaratabilir ve hareketlerini senkronize edebilir. Takımda çalışan bir doktora öğrencisi olan Péter Fankhauser, “Biz de gerçeğe yakın hareketler yaratmak istiyoruz. Dans etmek çok insani ve hareketi yoğun bir eylemdir, bu yüzden taklit etmek zordur. ”

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Kategori: Teknoloji

Hakkında

mimforevaÖlümüne Atatürkçü, sıkı bir oyuncu, bilgi sistemleri elemanı, 87 doğumlu, hayat dolu, araştırmacı, biraz göbekli iyi bir adam.

Yorum Yazın