Android Oreo: ipuçları ve püf noktaları

Google’ın Android Oreo (8.0 ve 8.1) yazılımı için bu üst düzey ipuçları ile üretkenliğinizi artırabilirsiniz.

Android Oreo bildirimleri

1. Oreo, daha düşük önceliğe sahip bildirimler için yeni bir biçim sunar. Genellikle proaktif olarak bilgilendirici olan ancak anında dikkat gerektirmeyen uyarı türleri için ayrılmıştır. Bu bildirimler, diğer bildirimler mevcut olduğunda daraltılmış bir biçimde görünür ve ardından yalnızca onlara dokunduğunuzda genişler.

Kazı yapmadan bunu asla bilemezsiniz, ancak hangi formatların bu formatı kullandığını gerçekten kontrol edebilirsiniz. Sistem ayarlarınızın Uygulamalar ve Bildirimler bölümüne gidin, ardından herhangi bir uygulamayı seçin ve “Uygulama bildirimleri” ne dokunun. Uygulamanın uygun Oreo düzeyinde bildirim desteği varsa (Google Fotoğraflar iyi bir örnek), uygulama için farklı bildirim kategorileri seçebilir ve ardından önem düzeylerini değiştirebilirsiniz. Herhangi bir kategorinin düzeyini “düşük” olarak ayarlamak, tüm ilişkili uyarıları, düşük öncelikli biçimde, aşağı doğru bildirimler ve eşlik eden sesler veya pop-up’lar içermeyecektir.

2. Oreo seviyesi desteği olan uygulamalar için gördüğünüz farklı bildirim kategorileri? Bildirim Kanalları olarak adlandırılan yeni bir Android 8.x özelliğinin parçası. Yalnızca bir uygulamanın tüm bildirimlerini açıp kapatabilmekten ziyade, Oreo bir uygulamadaki belirli türde uyarılar için parçalı olmanıza ve tercihler oluşturmanıza olanak tanır.

3. Oreo, bir uygulamanın telefonunuzun pilini arka planda ne zaman kullanacağını bildiren yeni kalıcı bildirimler içerir. Ancak bir süre sonra can sıkıcı olabilir, özellikle de bu tür uyarılar her zaman ortaya çıkıyorsa (ve nedenini tam olarak biliyorsanız).

Bununla birlikte, Android 8.1’den itibaren, bu uyarıları paketleme göndermek kolaydır: Sistem ayarlarınızın Uygulamalar ve Bildirimler bölümüne geri dönün ve tüm uygulamalarınızı görmek için çizgiye dokunun. Ardından, ekranın sağ üst köşesindeki taşma menü simgesine dokunun ve “Sistemi göster” i seçin.

Şimdi listeden “Android System” i seçin, ardından “Uygulama bildirimleri” ne dokunun ve “Pil tüketen uygulamalar” etiketli satırı arayın. Geriye kalan tek şey onun geçişini kapatmak.

4. Hep uğraşmak istemediğiniz bir bildirim var ama aynı zamanda unutmak istemiyor musunuz? Oreo’nun süper kullanışlı (ama aynı zamanda süper gizli!) Snoozing özelliğini kullanın: Bir bildirimi hafifçe sola veya sağa kaydırın ve ardından kenarı boyunca görünen saat simgesine dokunun. Bu, 15 dakika, 30 dakika, bir saat ya da iki saat boyunca göndermenizi ve zaman doğru olduğunda yeni olarak yeniden göstermenizi sağlar.

5. Yeni bir Oreo özelliği, rampaların bir uygulamanın ana ekran simgesinde noktaları görüntüleyebilmeleri için sistem düzeyinde bir özelliktir. Bu uygulama, bir uygulamanın beklemede olduğu bir sürüme sahipse – evet, iOS’taki bildirim rozetleri gibi. IOS’tan farklı olarak, Android zaten bildirimleri görüntülemek ve yönetmek için mükemmel bir sisteme sahiptir, bu da bu ekleme işlemini gereksiz ve dikkat dağıtıcı bir hale getirebilir .

Resim içinde resim modu

6. Oreo’nun resim içinde resim modu göründüğünden daha da kullanışlı. Elbette, bu özellik telefonunuzda başka şeyler yaparken kayan bir kutuda videoları görüntüleyebilmenizi sağlar; ancak aynı zamanda navigasyon için Google Haritalar gibi videoyla ilgili olmayan uygulamalarla da çalışır.

Resim içinde resim modunu başlatmak için, önce desteklenen bir uygulamayı açın ve uygun işlemi başlatın – video oynatma, gezinme veya durum ne olursa olsun. Ardından, telefonunuzun Ana Sayfa veya Genel bakış tuşuna basmanız yeterlidir. Uygulama, otomatik olarak ana ekranınız veya son uygulama listenizdeki yüzen kutuya daralmalıdır. Ekranın etrafında sürükleyebilir, kontrolleri ortaya çıkarmak için dokunun veya ekranın alt kısmına doğru kaydırarak işi reddedebilirsiniz.

Sistem ayarlarınızın Uygulamalar ve Bildirimler bölümünü açın, “Gelişmiş” e dokunun ve ardından “Özel uygulama erişimi” ni seçin. Ardından, “Resim içinde resim” ye dokunun ve orada yüklü uygulamalarınızdan hangisinin resim içinde resime uygun olduğunu görebilirsin.

Güç ve bağlantı

8. Varsayılan olarak, Android cihazınızın mevcut pil düzeyini ana durum çubuğunda bir simge olarak gösterir – ve gerçek sayısal yüzde yalnızca aşağı kaydırıp bildirim panelini açtığınızda görünür. Durum çubuğunda yüzdesinin kalıcı olarak görünür olmasını tercih ederseniz, Oreo bunu gerçekleştirmek için yerel bir yol sunar: Sistem ayarlarınızın Pil bölümünü açmanız ve “Pil yüzdesi” geçişini bulmanız yeterlidir.

9. Oreo, hangi uygulamaların pilinizi aldığını görmek için her zamankinden daha kolay bir hale getiriyor. Sistem ayarlarınızın Pil bölümüne gidin ve biraz aşağı kaydırın ve son tam şarjınızdan bu yana en büyük güç tüketenlerin listesini göreceksiniz. Android 8.1’den itibaren, bir uygulama alışılmadık derecede yüksek bir güç kullanıyorsa, ekranın üst kısmında bir uyarı simgesi ve bunu düzeltmek için önerilen bazı adımlar ile vurgulanır.

10. Bluetooth kulaklıkları? Android 8.1’iniz varsa, kulaklık bağlandığında cihazınızın Hızlı Ayarlar paneline baktığınızdan emin olun. Bluetooth simgelerinin yanı sıra mevcut pil seviyesini gösterir ve Bluetooth ayarları menüsünü açmak için dokunursanız, sayısal formdaki tam yüzdesini görürsünüz.

11. Ortak bir Wi-Fi ağına bağlanmayı düşündüğünüzde, ağ hızlarının nasıl olduğunu görmek için önce telefonunuzun Wi-Fi ayarlarına girin. Android 8.1 ile, genel ağ adlarının hemen altında yeni ağ hızı sıralamalarını bulacaksınız .

Metin yönetimi

12. Squinters, not al: Oreo, talep üzerine ekranınızın alanlarını büyütmenizi kolaylaştıracak yeni bir seçenek ile birlikte geliyor. Sistem ayarlarınızın Erişilebilirlik bölümünü açın ve “Büyütme” yi seçin. Ardından, “Düğmeyle büyüt” seçeneğini seçin ve açmak için düğmeyi çevirin. Şimdi, bir şeye zum yapmak istediğinizde, ekranınızın sağ alt köşesindeki yeni düğmeye dokunup ekranda herhangi bir yere dokunup basılı tutabilirsiniz.

Metin okumak için benzer bir seçenek var. Erişilebilirlik ayarlarında “Konuşmak İçin Seç” in altına bakın.

13. Password veya LastPass gibi bir şifre yönetimi uygulaması kullanıyorsanız, bunu Oreo’nun ayarlarında seçtiğiniz otomatik doldurma hizmetiniz olarak ayarladığınızdan emin olun. Bu, uygulamanın işletim sistemi boyunca tüm alanları doldurmasına izin verir (önceki geçici çözümlere göre çok daha verimli ve kullanıcı dostu bir şekilde). Bu seçeneği, sistem ayarlarınızın Diller ve Giriş bölümünde “Gelişmiş” etiketli satırın altında bulabilirsiniz.

14. Telefonunuzda bir adres, URL, telefon numarası veya e-posta adresi gördüğünüzde, uzun basarak veya iki kez hafifçe vurmayı deneyin. Bu, Oreo’nun ne olduğuyla ilgili metni tanıyan ve sizin için tüm dizeyi hızlı bir şekilde seçen ve kendi başına uygun başlangıç ​​ve bitiş noktalarını belirleyen kullanışlı Akıllı Metin Seçimi özelliğine girer ve sonra size bir çevrimiçi seçenek sunar.

15. Android’in grafiksel zaman toplama aracı hayranı değil misiniz? Örneğin, takvim uygulamanızda olduğu gibi Android 8.x’te bir zaman seçtiğinizde, kutunun sol alt köşesindeki küçük klavye simgesini arayın. Bu, sizi belirli senaryolarda istediğiniz tam zamanı elde etmek için biraz daha basit hale getiren yeni bir manuel giriş seçeneğine geçirecektir.

Döküntüler

16. Bunu “dosya yönetimi” altında dosyalayın: Oreo yeni geliştirilmiş bir yerel dosya yöneticisine sahiptir – ancak, eğer gerçekten bulabiliyorsanız, sadece yararlıdır. Cihazınızdaki İndirilenler uygulamasını açın, ardından sağ üst köşedeki taşma menü simgesine dokunun ve “Dahili depolama alanını göster” i seçin. Şimdi ekranın sol ana menüsünü açın ve telefonunuzun adını arayın. Ona dokunun ve işte bu: Artık telefonunuzun içinde dosya tarayabilir, kopyalayabilir, taşıyabilir veya paylaşabilirsiniz.

17. Telefonunuzdaki bu acil durum uyarılarından bir tanesini alıp gerçek anlamda bakmadan içgüdüsel olarak reddedin mi? Android 8.1, telefonunuza zaman içinde ulaşan tüm uyarıları geri dönüp görmeyi mümkün kılar. Sistem ayarlarınızın Uygulamalar ve Bildirimler bölümünü açın, ardından “Gelişmiş”, “Acil durum uyarıları” ve “Acil durum uyarı geçmişi” ne dokunun.

18. Telefonunuzda Android’in yerel Gece Işığı fonksiyonu etkinse, sistem ayarlarınızın Ekran bölümündeki “Gece Işığı” seçeneğine bakın. Orada, ekranınızın karanlıkta nasıl renklendirildiğini kontrol etmek için yeni bir yoğunluk kaydırıcısı bulacaksınız.

kaynak

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Hakkında

mimforevaÖlümüne Atatürkçü, sıkı bir oyuncu, bilgi sistemleri elemanı, 87 doğumlu, hayat dolu, araştırmacı, biraz göbekli iyi bir adam.

Yorum Yazın